Çiğ Köfte Bulguru Nasıl Olmalı?

Çiğ Köfte Bulguru Nasıl Olmalı?

Çiğ köfte keyfini tam anlamıyla yaşamak için her bir malzemenin tam ve gerektiği gibi olması gerekir. İşte bu malzemelerin en önemlisi de çiğ köfte bulguru ve baharatlar oluşturur. Eğer etli çiğ köfte yapacaksanız da kullanacağınız kıymanın özelliklerine dikkat etmelisiniz. Mesela kıymanız sadece bir hayvandan olmalı. Yani koyun, kuzu ya da dana olarak karıştırılmamalı. Sadece dana ya da sadece koyun etinden orta yağlı ya da tercihe göre yağsız kıyma olmalı.

Çiğ Köftenin Ana Malzemesi

Lezzetli bir çiğ köftenin ana malzemesi bulgurdur. Etli ya da etsiz çiğ köfte fark etmez, kullanacağınız bulgurun kalitesi ve özellikleri doğrudan çiğ köftenizin lezzetini etkiler. Dolayısıyla iyi bir çiğ köfte bulguru nasıl olmalı bilmeli ve buna göre bulgur kullanmalısınız. Ülkemizin tarım olanakları çok geniş olduğu için buğday çeşitliliği de bir o kadar çok. Haliyle bulgurda da farklı boylar, farklı özellikler oluyor. Hemen başta belirtmekte yarar var. Kepekli bulgur kullanmak size kalmış sağlık ya da lezzet olarak tercihinizi kendiniz yapabilirsiniz. Ancak genel olarak çiğ köfte kepeksiz bulgurdan yapılır. Aralarında ciddi lezzet farkı olmaz. Eğer yine de kepekli bulgur kullanıyorsanız lezzetini dengelemek için baharatı ya da salçayı daha çok kullanabilirsiniz. Zaten kepeksiz haliyle bile etsiz çiğköfte tam 4,28 gr lif içeriyor. Bulgur seçerken belki de en önemli özelliğinin ince bulgur olmasını unutmayın. Zaten artık hemen her yerde köftelik bulgur olarak da satılan ince bulguru bulmak çok kolay.

Çiğ köfte bulguru ile leziz bir köfte yapabilmek için son bir kural kaldı. O da bulguru nasıl yoğuracağınızdır. Hemen her ilde farklı yapılsa da çiğ köftenin temelinde eti bulgurla yoğurarak pişirmek var. Evet, etli çiğ köftede bulguru sıcak suda bekletmek olmaz. Çünkü etle onu sürekli yoğurarak zaten pişireceksiniz. Ancak etsiz çiğ köftede durum değişiyor. Et kullanılmadığı için çiğ köfteyi uzun uzun yoğurmayacaksınız. Dolayısıyla suda biraz bekletebilirsiniz. Bu sayede hem zaman da kazanmış olursunuz. Ya da gidip güzel bir çiğ köfte markasından alırsınız, elinizi sadece dürüm yaparken köfteye bulaştırırsınız. Daha rahat ve keyifli bir çiğ köfte yiyebilirsiniz.